IMA Blog

Cuma

31

Ocak 2014

İ-SKOOL Projesinde Son Gelişmeler

IMG_3461

Hatırladığınız üzere, 27 Kasım 2013′te Paris’te yapılan lasmanının ardından geleceğin moda tasarımcılarını desteklemek vizyonuyla İSKO™, İ-SKOOL denim projesinin detaylarını açıklamıştı. İstanbul Moda Akademisi’nin yanında London College of Fashion, Esmod Münih, Instituto Marangoni ve Chelsea College of Arts olmak üzere dünyanın 5 prestijli moda okulunun katılımıyla gerçekleşen projede öğrencilere denimle çalışacakları dört ana tema verildi.

isko2

 

Authentic, Fashion, Future ve Recycling temalarından isterlerse birini, isterlerse farklı parçalarda bir kaç tanesini kullanmakta özgür olan öğrenciler, bu temalardan yola çıkarak kendilerine temin edilen denim kumaşlarla birer kombin hazırlayacaklar. Projenin ilk aşamasında mood board ve sketch book’larını hazırlayacak katılımcıların ön çalışmaları, kendi okullarının yanı sıra İSKO™’nun tasarım ve trend araştırmaları merkezi Creative Room’un Art Direktörü Massimo Munari ve ekibinin ön elemesinden geçecek. Birinci aşamada başarılı bulunan tasarımlar için ise kumaş temini, dikim, nakış, taşlama gibi denimin vazgeçilmez süreçleri başlayacak.

 

İSKO™ yetkilileri ve Massimo Munari ile dönem içerisinde zaman zaman tekrar bir araya gelecek öğrenciler, kreatif tasarımların hayata geçirilmesi sürecinde de fikir alışverişi yapma imkanı bulacaklar. Proje sonunda pek çok dünya çapında tanınmış denim markasının yöneticilerini de içeren bir jüri tarafından değerlendirilecek çalışmalar arasından seçilen tasarımın sahibi, farklı hediyelerin yanı sıra İtalya’daki Creative Room’da staj imkanı ile ödüllendirilecek.

isko1

Proje kapsamında, 17 Ocak tarihinde İSKO™ fabrikasını gezen İstanbul Moda Akademisi öğrencilerinin yanında eğitmenlerimizden Raf Stesmans ve Burcu Yıldırım’ın katıldığı İSKO™ Creative Room ziyareti dahilinde, projeye İMA ile birlikte katılmış olan Chelsea College of Art and Design ve Esmod Munich okullarının eğitmenleri ile birlikte TONELLO denim yıkama fabrikası, NEW LINE baskı fabrikası, QUAKE nakış fabrikalarının üretim departmanlarını gezilerek, İSKO Creative ROOM ofisinde proje ile ilgili toplantılar düzenlendi ve katılımcılar, denim kumaşlara uygulanabilen farklı yüzey teknikleri üzerine detaylı olarak bilgilendirildiler.