IMA Blog

Salı

16

Mayıs 2017

Hadi kalk, makyajını yap da spora gidelim!

shutterstock_545309422

“Spora giderken makyaj yapmak mı? Iıııı” dediğimiz günler artık geride kalıyor. Trendy spor kıyafetlerini giyinip, fönlü saçlarla ve makyajlı olarak spor salonlarına giden kadınların sayısı giderek artıyor. Böylelikle “Athleisure”dan sonra şimdi de “Athleisure Cosmetics” kavramı lugatlarımıza girmiş oluyor.

Ruhsal ve bedensel olarak daha iyi hissetme arzusu, sporu ve spor salonlarını hayatımızın neredeyse merkezine yerleştiriyor. İyi ve sağlıklı yaşam, günümüzde artık adeta bir sosyal statü sembolü olarak değerlendiriliyor. E söz konusu statü olunca da, Gym’de Selfie çekmenin cazibesi doğal olarak artıyor. Sadece İngiltere’de bile 18-29 yaş arasındaki gençlerin üçte biri, spor salonlarında selfie çekip, bunları sosyal medyada paylaşıyor. Söz konusu fotoğraf olunca da güzel ve bakımlı görünme arzusu, kadınlar için kaçınılmaz oluyor. Bu da terleyince akmayan rimmelleri ya da spor sonrasında yüzlerde oluşan kızarıklığı gidermeye yarayan ürünleri bir ihtiyaç haline getiriyor. Hareket halindeyken, kişisel bakımından ödün vermek istemeyenlere yönelik piyasaya sürülen ürünler her geçen gün daha fazla talep görüyor. Beş profesyonel atletin 2015 yılında kurduğu Sweat Cosmetics örneğin, geçtiğimiz yıl gelirini aylık %560 oranında artırdı. 2014 yılında kurulan ve özellikle yogaya odaklanan Yuni Beauty ise bu yıl gelirini ikiye katlama yolunda hızla ilerliyor.

Anlayacağınız, sporun daha sosyal bir aktiviteye dönüştüğü ve spor salonlarının yeni insanlarla tanışma olanağı da sağladığı bir dönemde “aktif güzellik ürünleri” spor çantalarının vazgeçilmezi olmaya aday.