IMA Blog

Salı

30

Mayıs 2017

Bilinçli tüketici iş başında!

furlabel1[8]

Tüketicilerin bir kısmı moda dünyasının görsel büyüsüne kapılıyor, bir kısmı ise bir adım daha öteye gidiyor ve bu tasarımların arkasındaki hikayeyi önemsiyor. Başka bir deyişle satın aldıkları markaların, etik davranıp davranmadığıyla ya da kendi değerlerini yansıtıp yansıtmadığıyla ilgileniyor.

Kar amacı gütmeyen organizasyonların yaptığı farkındalık çalışmaları ve bunların internet aracılığı ile çok kısa sürelerde tüm dünyaya yayılması, bilinçli tüketicilerin sayısının her geçen gün biraz daha artmasına neden oluyor. Sayıları şimdilik az da olsa bu bilinçli tüketici kitlesi, şirketleri dönüşüme zorlayabilecek etkiye sahip olabiliyor. Örneğin hayvan hakları ile ilgili bir organizasyon olan PETA (People for the Ethical Treatment of Animals), 2013 yılında Çin’de tüyleri yolunurken tavşanların acılar içinde çığlık attığını ve ciddi bir işkenceye maruz kaldığını gözler önüne seren bir video yayınladı. Tüketici, bu video ile sentetik olduğunu düşündüğü Angora’nın arkasındaki gerçek ve kanlı hikayeyi öğrendi. Öğrendiğini de başkaları ile paylaşmaktan çekinmedi. Korkunç görüntüler çok kısa bir süre içerisinde yaklaşık 2 milyon kişiye ulaştı. Angora ticaretini yapanların karşısında artık sadece bir hayvan hakları derneği yoktu; tüketicinin ta kendisi vardı… PETA’nın kampanyası ciddi bir başarı yakaladı. Organizasyon tarafından yapılan açıklamaya göre Calvin Klein, Ralph Lauren ve Zara gibi 100’ün üzerinde marka Angora kullanımını durdurma kararı aldı. Çin’in Angora ihracatı ise süratle düştü. Uluslararası Ticaret Merkezi verilerine göre 2010 yılında 23 milyon Dolar değerinde Angora ihraç eden ülke, 2015 yılında ancak 4,3 milyon Dolarlık bir ihracat gerçekleştirebildi. Önemli bir Angora ithalatçısı olarak bilinen İtalya’nın alımları ise 2010 yılına göre 2015’te %77 oranında azaldı. Tüketicilerin bu tür durumlar karşısındaki reaksiyonlarını gören şirketler ise artık PETA gibi organizasyonların görüşlerini daha ciddiye almaya başladı. Daha geçtiğimiz yıl bile Armani ve Hugo Boss gibi markalar, üretimlerinde artık hiçbir biçimde hayvan kürküne yer vermeyeceklerini duyurdular.

Bilinçlenen tüketici sayesinde bir zamanlar statü göstergesi kabul edilen kürk, artık çok hızlı bir biçimde ‘insanlığın yüz karası” haline geldi.

Durmak yok, bilinçlenmeye devam!